Şubat 27, 2009

YouTube erişim...


YouTube erişim...
Bu gün farkkettimki YouTube hala yasaklı nedense ben unutmuşum.Bunun sebebine gelince youtube için pek çok uygulama ve yöntem olması şimdi bu yöntemlerden bi kaçına bakalım.
1.yöntem:
ktunnel yada vtunnel gibi çevrim içi gizliliginizi koruyun sloganını kullanan siteler üzerinden girmek.(açılan sayfalarda adres satırına sitenin ismini yazıyorsunuz.)
2.yöntem:
makat(mahkeme kararı temizleyici) yükleyerek yasaklı sitelere ulaşmak.
3.yöntem:
dns ayarlarınızda degişiklik yapmak mesela open dns kullanmak.
4.yöntem:
youtube'den video çeken siteler üzerinden youtube'u izlemek.(örnek link)
Murat Karayalçın Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

Web Sitenizden-Blogunuzdan Para Kazanma.(3)


10 adımda web sitenize veya blog sayfanıza AdSense reklamlarını yerleştirmek.

>> 1. Adım
Eğer yazımızın “üç basit adımda Google AdSense’e kaydolmak” kısmını başarıyla tamamladıysanız şu an tarayıcınızda Google AdSense’in raporlar kısmı açık bulunuyor olmalıdır. Her ne kadar şu an kazancınız kısmının karşısında büyük bir sıfır rakamı görüyor olsanız da birazdan tamamlayacağınız adımlardan sonra para kazanmaya başlayabileceksiniz. Başlamadan önce son olarak vergi bilgilerinizi bildirmeniz ve bir ödeme şekli seçmeniz gerekiyor. Bu işlemleri tamamlamak için “Ödemeleriniz şu anda bekletilmektedir…” yazılı kutuya tıklayın ve sizden istenecek bilgileri doldurun. Artık reklamları web sitenize yerleştirmek için hazırsınız. Başlamak için öncelikle “AdSense Kurulumu” sekmesine tıklayın.

>> 2. Adım
İlk yapacağımız iş, alacağımız reklamların stilinin web sitemizin stiline uygun olmasını sağlamak. Bunun için “Renk Paletleri” sekmesine tıklayın. Renk seçimi için önceden tanımlanmış renk setlerini “Paleti göster” açılır menüsünden seçebilir veya “Sınır”, “Başlık”, “Arkaplan”, “Metin”, “URL” seçeneklerinin her birini tek tek değiştirebilirsiniz. Yaptığınız değişikliklerin nasıl görüneceğini sayfada yer alan örnek reklamdan görebilirsiniz.

>> 3. Adım
Renk ayarlarınızı tamamladıktan sonra bu ayarları kaydetmek için “Yeni palet olarak kaydet” yazılı alanda bir isim girin ve “Paleti kaydet” yazılı düğmeye basın. Eğer ayarlarınızı daha önceden hazırladığınız bir palet üzerine kaydetmek isterseniz “Kaydedilmiş bir paletin yerine koy” altında yer alan açılır menüden üzerine kaydetmek istediğiniz paleti seçin ve “Paleti kaydet” yazılı düğmeye basın.

>> 4. Adım
Renk seçimimizi tamamladıktan sonra artık reklam seçimine geçebiliriz. Bu iş için öncelikle “Ürünler” sekmesine tıklayın. Açılacak sayfada “Reklam birimi” karşısında yer alan açılır menüden “Metin reklamları”, “Resim reklamları” veya “Her ikisini birden” seçeneklerinden birisini seçerek sayfanızda yer alacak reklam tipini belirleyin. Seçiminizi tamamladıktan sonra “Devam” düğmesine tıklayın.

>> 5. Adım
Yeni açılacak sayfada alacağınız reklamlarla ilgili daha fazla ayar yapabilmektesiniz. Biçim başlığı altında yer alan açılır menüden alacağınız reklamın sayfanızda görüntüleyeceğiniz alana uygun olabilecek bir boyutunu seçin. Renkler başlığı altında yer alan palet kısmından ilk üç adımda hazırlayıp kaydettiğiniz renk paletini seçin. Bu aşamada “özel kanal” ve “Alternatif reklamlar veya renkler” başlıklarını geçin ve “Devam” düğmesine tıklayın.

>> 6. Adım
Yeni açılacak sayfada size web sitenize veya blog sayfanıza yerleştirebileceğiniz bir kod verilecek. 1 Reklamları web sitenize yerleştirmek için bu kodu kopyalayın.

>> 7. Adım:blogger'da uygulamak.
Blogger’de yer alan bir blog sayfası açın ve “Change Settings” sekmesine tıklayın. Açılacak sayfada yer alan “Template” sekmesine tıklayın, template sayfasında yer alan kodlar içerisinde gezinerek AdSense reklamının yer almasını istediğiniz alanı tespit edip kopyaladığınız kodu buraya yapıştırın ve “Save Template Changes” yazılı düğmeye tıklayın. Bu işlemin ardından yaptığınız değişiklik kaydedilecektir.Yada artık daha kolay bir yöntem olan gadget ler ilede otomatik olarak adsense reklam birimleri ekleyebilirsiniz.

>> 8. Adım
Değişikliklerin görüntülenebilmesi için sitenizi güncellemeniz gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek için “kaydı yayınla yada kaydet” yazılı düğmeye tıklayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra “blogu görüntüle” sekmesine tıklayarak yaptığınız değişikliği görebilirsiniz.Adsense kodu oluşturarak yayınladıgınız reklamlaryaklaşık 5 dakika sonra görüntülenir.

>>9. Adım:blogcuda uygulamak.
Blogcu’da yer alan sayfanıza giriş yapın ve “Şablon” linkini tıklayın. Açılacak sayfada “Şablonu düzenleyin” linkine tıklayın. Yeni açılacak sayfada karşınıza çıkacak kodlar içerisinde gezinin ve kopyalamış olduğunuz AdSense kodunu reklamınızın görüntülenmesini istediğiniz alana yapıştırın. “Ön izlemede göster” linkine tıklayarak yaptığınız işlemin çalışıp çalışmadığını görüntüleyebilirsiniz. Eğer reklamınızın görüntülenme şeklinden hoşnutsanız “Düzenlediğimi kaydet” düğmesine basarak işlemi tamamlayın.Artık blogcuda adsense reklam programına dahil oldu %10 komisyonla şablon dışındada yayınlayabilirsiniz.

>> 10. Adım
Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra artık aldığınız reklam sitenizde görüntülenecektir. Eğer AdSense reklamınız istediğiniz yere gelmediyse yapıştırdığınız kodu kesip istediğiniz alanı bulana kadar farklı yerlerde deneyebilirsiniz. Eğer aldığınız reklamın boyutları sayfanıza uymadıysa reklam boyutunu Google AdSense sayfasından değiştirebilirsiniz.(bu açıklana şablon içine gömülecek reklamlar içindir.)Yeni blogger sisteminde blogunuzda gadget kullanıyorsanız ayarlamaları yapmak daha kolay.
Murat Karayalçın Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

Web Sitenizden-Blogunuzdan Para Kazanma.(2)


Üç basit adımda Google AdSense’e kaydolmak.
1.ADIM:
Başvurmak için burayı tıklayın yazılı linke tıklayın.Şimdi kayıt olun butonuna tıklayın. Karşınıza çıkacak sayfada “Web sitenizin URL'si”, “Web sitenizin dili”, "Hesap türü" ve son olarak da "Ülke veya bölge" kısımlarını doldurun. Hesap türü için eğer 20’den fazla çalışanı olan bir şirketin sahibiyseniz “İş hesabı”, kişisel bir kullanıcı veya 20’den az çalışanı olan bir şirketin sahibiyseniz “Bireysel hesap” seçeneğini işaretlemelisiniz. "Hesap türü" ve "Ülke veya bölge" kısımlarını doğru olarak doldurmanız son derece önemli çünkü ileride bu kısımları değiştirme şansınız olmayacak. Geriye kişisel bilgilerinizi doldurmak kalıyor. Kişisel bilgilerinizi de doldurduktan sonra “Bilgileri Gönder” düğmesine tıklayın.

2.ADIM:
Yeni açılacak sayfada verdiğiniz bilgileri kontrol edin. “Sizi hangisi en iyi tarif ediyor?” sorusuna Google hizmetleriyle kullandığınız bir e-posta adresi varsa ilk seçenekle yoksa ikinci seçenekle cevap verin. İkinci şıkkı seçerseniz sizden bir e-posta adresi ve şifre yaratmanız istenecektir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra “Devam et” düğmesine tıklayın. İlk soruda ilk şıkkı işaretlediyseniz size mevcut Google hesabınızın AdSense için kullanılmasını isteyip istemediğiniz sorulacaktır. İstiyorsanız yine ilk şıkkı seçin ve açılacak kutuya Google hesabınızın bilgilerini girin ve “Devam et” düğmesine tıklayın. İstemiyorsanız ikinci şıkkı seçerek yeni bir giriş adı ve şifre seçin ve “Devam et” düğmesine tıklayın.

3.ADIM:
Bu aşamadan sonra Google bir veya iki gün içerisinde(Süre dahada uzayabilir) başvurunuzu inceleyip, başvurunuzun onaylanmasının ardından size bir e-posta gönderecektir. Bu e- postada yer alan linke tıklayarak yeni açılacak sayfada kullanıcı adınızla parolanızı girin ve kullanıcı sözleşmesini okuduktan sonra onaylamak için “Kabul ediyorum” düğmesine basın. Tüm bunlardan sonra geriye artık alacağınız reklamları web sitenize yerleştirmek kalıyor. Yazımızın geri kalanında bu işi 10 adımda nasıl yapabileceğinizi açıklıyoruz.
Murat Karayalçın Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

Web Sitenizden-Blogunuzdan Para Kazanma.(1)


Web sitenizden para kazanmak hiç de zor değil. AdSense ile web sitenizden nasıl para kazanabileceğinizi inceliyoruz.

Birçok kişi hazırladıkları web sitesi veya blog sayfası ne kadar güzel olursa olsun her zaman ellerinde nasıl bir potansiyel bulunduğunu bilemez. İster çok büyük zahmetlerle hazırlanmış isterse minimum çabayla oluşturulmuş olsun web siteleri para kazanmanın çok da zor olmayan yollarından biridir. Eğer siz de web sitenizden para kazanmayı hedefliyorsanız bunu yapabileceğiniz en kolay yollardan birisi reklam almaktır.

İnternette web sitelerine reklam veren birçok şirket mevcut. Bu şirketlerin tümü de farklı alternatif ve kulağa gerçekten hoş gelen seçeneklerle çıkıyor karşımıza. Fakat bunca şirketin sunduğu birçok farklı alternatif bu işten para kazanmak isteyen kullanıcılar için bir karmaşa oluşturmuyor da değil. Bu karmaşa içerisinde Google AdSense ise sitelerine reklam almak isteyen kullanıcılar için belki de en basit ve güvenilir çözüm yolu olarak ortaya çıkıyor. Google AdSense’in en büyük avantajlarından biri, internet ortamında son derece önemli olan güvenilirliğini ispat etmiş olması. Güvenilirlik sadece reklam alan kullanıcılar için değil, aynı zamanda alınan reklamları izleyen veya kullanacak olanlar için de son derece önemli ve alınacak sonuçlar için de belirleyici bir unsur. Google AdSense iki yönde hizmet veriyor. Bunlardan birincisi arama sonuçlarında verilen hizmetler ve diğeriyse içerik alanında verilen hizmetler. Bu yazımızda içerik alanını, yani web sitenizin içeriği içerisinde küçük metin reklamlarının yerleştirilmesi seçeneğini inceleyeceğiz. Google AdSense’in çalışma şekli çok basit bir ifadeyle web sitenize alacağınız reklamlara sitenizi ziyaret edenler tarafından tıklanması ve sizin de her bir tıklama için Google’dan bir ücret alacağınız anlamını taşıyor. Google Adsense’in güzel ve etkili yönlerinden birisiyse hedeflendirilmiş reklamlar sunuyor oluşu.“Hedeflendirilmiş reklamlar” ifadesiyle kastedilen web sitenizde görüntülenecek reklamların sitenizin içeriğiyle örtüşüyor olmasıdır. Bu sayede örneğin müzik hakkında bir web sitesi oluşturduysanız, sitenizde müzik sektöründen reklamların gösterileceğidir. Bu sayede reklamlar doğru hedefe ulaşabilir ve reklamın sitenizi ziyaret edenlerin ilgisini çekme şansı artar. AdSense tüm bunların yanında filtreler kullanmanıza olanak vererek sayfanızda görüntülenmesini istemeyeceğiniz içeriği engellemenize imkan sağlar. Bunun bir avantajı sitenizde görüntülenmesi uygun olmayacak reklamların engellenmesi ve ticari bir site işletiyorsanız rakiplerinizin reklamlarının görüntülenmesinin engellenmesidir.

Google AdSense’in bir başka güzel yanıysa raporlama araçlarının esnekliğidir. Bu raporlama araçları sayesinde hangi reklamların iş yaptıklarını kolayca tespit edebilirsiniz. Son olarak AdSense reklamlarını sitenizin stiline göre şekillendirebilmeniz, reklamların sitenizin güzel tasarımı içerisinde sırıtmasını engeller. Google AdSense programına kayıt olduktan sonra tek yapmanız gereken size verilecek kodları kopyalayıp web sitenizin istediğiniz bir alanına yapıştırmaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra sırtınıza yaslanıp paraların gelişini seyredebilirsiniz. Google kazanç bakiyenizin 100 USD’yi geçmesinden sonra size her ay ödeme yapacaktır.
Murat Karayalçın Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

Şubat 26, 2009

YouTube api ve araçlar.


Murat Karayalçın Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

Şubat 21, 2009

okunacak yazılar yazmak üzerine...


Cok sinirleniyorum efendim. Internette malumunuz yakla$ik olarak yakla$abilecegimizden cok daha fazla site ve bu sitelerde yazi yazan cok cok sayida insan var. Bu kadar cok insan, oturup ugra$ip ba$kalari okusun diye yazilar yaziyorlar. Buraya kadar cok guzel. Ancak kimi zaman bu yazilar oyle ozensiz yaziliyor ki, benim sinirlerim yerinden hopluyor. Geriliyorum, rengim Hulk misali ye$ile caliyor.
Aslinda, madem bu kadar emek veriliyor, azicik daha caba sarfederek $ahane yazilar hazirlamak mumkun. Uyulmasi gereken en az 3, en fazla 5 kural var. I$te onlar:
  • Noktalama isaretlerine dikkat etmek lazim. Turkcemizde iki nokta (..) $eklinde bir noktalama i$areti yoktur. Uc nokta vardir, ve kullanim alanlari Turk Dil Kurumu tarafindan cok acikca belirtilmistir. (*) Her cumle uc nokta (ya da yanli$ kullanimiyla iki nokta) ile bitmez. Bitiyorsa, bir yanlislik var demektir. Cumlelerin sonuna nokta konur. Soru cumlelerinin sonunda soru i$areti bulunur. Cumle sonlarindaki noktalama i$aretlerinden sonra bir bo$luk birakilir.
  • Turkce'de bazi ekler ayri yazilir. Dahi anlamindaki -de kesinlikle ayri yazilir. Millet soylemekten bikti yahu. ( www.dahianlamindakideayriyazilir.com) Soru eki olan mi ayri yazilir. Ayni sekilde baglac olan ki ayri yazilir.

Eve de ugradim.

Ankara'ya vardin mi?

Bu ezanlar ki $ahadetleri dinin temeli

Seviyor ki kiskaniyor

gibi.

  • Devrik cumle kurmakla romantik, ilgi cekici, duygusal, samimi olunamaz. Hatta surekli devrik cumle kurmakla hic bir sey olunamaz. Olunsa olunca itici olunur. Bir tamam, iki tamam da, salt devrik cumleden olu$mus yazi gormek istemiyoruz.

  • Her sitede ayni yazilari gormek de istemiyoruz. Sizin sitenize girip bir yazi begenip okuyorsak, bu yazinin size ozgu bir seyler tasimasini istedigimizdendir. Her populer haberi sitenize yazarak degerli bir $ey elde edemezsiniz. Her haberi sitenize yazmak istiyorsaniz, haberin degerine gore bu haberle ilgili, sizin ya da tanidiklarinizin fikir ve goru$lerini de yaziverin. Boylece o yazida size ait bir $eyler bulabilelim. Google, Youtube'u satin aldi, bir haberdir ve haber sitelerinde yer alir. Ancak "Google'in Youtube'u satin almasi diger video sitelerini nasil etkiler?" baslikli bir yazi, dogrudan sizin goru$lerinizi yansittigindan bize sizin bu konuda du$unen bir insan oldugunuzu gosterir ve cok daha degerlidir.

  • Yazdiginiz yazi, sitedeki diger yazilar ile benzer bir baglama sahip olmalidir. Bu genelgecer bir kavram olmayabilir, ancak ben boyle du$unuyorum. Ornegin yazi yazdiginiz sitenizde surekli Microsoft teknolojilerinden, agirlikli olarak da Silverlight'tan bahsediyorsaniz, sonraki yazinizin "Tukeniyorum, ruhumda derman kalmadi" $eklinde olmasi beni rahatsiz eder. Zira kaliteli icerik sundugunu dusundugum bir sitede teknik yazilar arasinda gezinirken, yazarin ruh hali ile kar$ila$mak istemiyorum. Ben $u anda okumakta oldugunuz bu sayfada, kafama gore takiliyorum. Kesin bir konudan bahsetmiyorum. Sitenin belirgin bir temasi yok. Bu yuzden begendigim bir siirin ya da turkunun misralarini buraya yazmaktan cekinmiyorum. Ama surekli teknik yazilar yayinlayan bir site olsaydi, $ahsi meselelerimi ayri bir sayfaya ta$imayi tercih ederdim. Burada, ki$ilerin gunluk $eklinde kullandiklari ve Cezmi Ersoz yazilarina yakin icerikli yazilar yazdiklari siteleri tenzih ediyorum. Onlar istedikleri gibi takilabilirler.

  • Yazilariniza, "Cok uzun suredir yazamiyordum biliyorum' i$lerim/sinavlarim vardi" seklinde giri$ler yapmayin. Bu da cok rahatsiz edici. I$iniz varsa yazmazsiniz, yazmadiysaniz bunu gorebiliyoruz. Gercekten onemli bir konu olduysa, zaten bunu ayri bir yazi olarak payla$abilirsiniz.
    Yazi yazan ki$i olarak dunyanin en mukemmel insani siz degilsiniz, okurlar da yazdiklarinizi okumaya muhtac degiller. Siz yazmazsaniz, baska birini okurlar. Bu yuzden yazarken daha zarif olun. Torunlarina ders vermeye calisan pamuk sakalli dede $ekerligi olsun yazilarinizda.
  • Her$eyi yazmayin. Sinemaya gittiginizde sinemaya gitmeniz bizim icin onemli degildir. Payla$acak bir fikriniz, anlatacak bir bilginiz varsa yazin. "Sinemaya gittim, i$iklar sonunce cok huzunlendim" demeyin, sinemada i$igin insanlar uzerindeki etkisinden bahsedin en azindan. (Cok mu agir oldu? Olsun. Biz bu yonden siki$tiralim da, ortaya yakla$sin ortalama)

  • $imdilik bu kadar efendim. Begendiginiz maddeleri tekrar okuyun, cok begendiklerinizi sari post-itlere yazip size yollayayim. (En fazla 5 kural deyip 8 tane yazmi$iz. Yalanci yazar modeli)

bu yazının orjinali buradadır. Alıntı oldugu için karekterlerde herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. ($ gibi)

Murat Karayalçın Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

Şubat 20, 2009

2008 blog ödülleri...


2008.blogodulleri.com sayfasında adındanda anlaşılacagı gibi 2008 yılının en iyi blogcuları seçilmiş belli kategoriler altında..

Eğlence
1. elifsevvalsolmaz.blogspot.com :yeni yeni ziyaret etmekteyim.
2. delifikir.org
3. geyikmuhendisi.com

Hobi
1. edasuner.com :ismini çok duydum tam bi bakalım dedim ama kapatmış.
2. misssgibi.com
3. geziyorum.net

Kişisel
1. beyn.org
2. nahnu.org beyn.org ve nahnu.org 'u bi kaç sefer ziyaret etmişligim vardır.
3. omerenis.wordpress.com

Kültür Sanat
1. gunesintamicinde.com
2. jiklet.com
3. azpismis.com

Spor
1. webaslanlari.blogcu.com
2. acetoblog.com
3. bahsettinabi.com

Haber Gündem
1. okanyuksel.net
2. cagatayca.com
3. dusunceler.org

İş Dünyası
1. webrazzi.com
2. ceoyavuz.wordpress.com
3. bulasicidelilik.com

Komünite / Topluluk
1. wolkanca.com :genelde her konuda bir şeyler bulmak mümkün benim için
2. bigumigu.com
3. otobuste.blogspot.com

Reklam / Pazarlama
1. fikiratolyesi.com
2. elmaaltshift.blogspot.com
3. selimtuncer.blogspot.com

Teknoloji
1. siberkultur.com
2. dmry.net
3. yakuter.com : şablon tasarımları için bakıyorum genelde

çoktandır blog ödülleri ile ilgili bir yazı yazmak istiyordum neredeyse 2009 bitecek( zaman hızlı geçiyor) ancak 2008 yılı ödülleri ve sahipleri hakkında ancak yazabildim bazılarını benimde takip ettigim bloglar hakkındaki yorumlarımda burada.
Murat Karayalçın Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

facebook kullanıcıları için 10 gizlilik ayarı...


Arkadaşlarınız sizi saçma sapan fotoğraflarda etiketliyorsa, isemediğiniz kimseler sizi buluyorsa ya da en basitinden herkesin profilinizi görmesini istemiyorsanız facebook'taki bu 10 ayara gözatmalısınız.

1-Arkadaş listesini düzenleme
Arkadaş listesindeki kişileri aile, okul, iş vs. gibi başlıklar altıda toplamalısınız. Bunu yapmamızdaki amaç; "Sabahattin Dayımın Düğünü albümündeki fotoğrafları yanlızca aile listesindeki kişiler görsün" gibi ayarları yapabilmektir.
Liste oluşturmak için; Arkadaşlar kısmına gelip sol taraftaki "yeni liste ekle düğmesine basıp liste adını yazmalı, sonra tek tek o listeye alacağınız arkadaşlarınızı seçmelisiniz.

2-Facebook arama sonuçlarından profilinizi çıkarın
Bunun için gizlilik kısmına gelip, "Arama Görünürlüğü" ayarını değiştirmeli ve "Değişiklikleri Kaydet" butonuna basmalısınız.

3-Google aramalarından facebook profilinizi çıkarın
Bildiğiniz gibi google üzerinden de profiliniz görüntülenebilir. Bunu önlemek için "Benim için bir herkese açık arama kaydı oluştur ve bunu arama motoru dizinine kaydet" ifadesinin yanındaki kutucuğu kaldırmalısınız.

4-İstenmeyen kişiler sizi uygunsuz fotoğraflarda etiketleyip elaleme rezil etmesinler diyorsanız
Gizlilik kısmının profil sekmesinden Etiketlendiğim fotoğraflar ve etiketlendiğim videolar ifadelerinin yanındaki seçeneklerden "özelleştir" kısmına basıp, etiketlendiğiniz fotoğrafların başkaları tarafından görülmesini engelleyebilirsiniz.

5-Albümleriniz gizli olsun
Gizlilik sekmesinin fotoğraflar kısmından albümlerinizin kimler tarafından görülebileceğine karar verebilirsiniz.
Bunun için "özelleştir"e basıp
Bazı arkadaşlar kutucuğunu seçip, istediğiniz kişi ya da grupları ekleyebilirsiniz.

6-Facebook yaptığınız şeylerin haberini hemen başkalarına yetiştirmesin
Bunu önlemek için gizlilik > haber kaynağı ve duvar kısmından, başkalarına bildirilmesini istemediğiniz haberleri kaldırabilirsiniz.

7-Uygulamalarda neler yaptığınız başkalarına bildirilmesin
Bunu önlemek için gizlilik sekmesinin uygulamalarla alakalı kısmından istemediğiniz uygulamaların haber yaymasını engelleyebilirsiniz.

8-İletişim bilgilerinizi gizleyin
İletişim bilgilerinizi şuradan istemediğiniz kimseler için görünmez kılabilirsiniz.

9-Duvarınıza yazılanları herkes görmesin
"duvar yazıları" ifadesinin altındaki kısımdan, duvar yazılarınızı görmesine izin verilen kişileri seçebilirsiniz.

10-Arkadaş listenizi gizleyin
Yine aynı sayfadan "arkadaşlar" ifadesinin yasındaki kutudan, arkadaş listenizin kimler tarafından görüntülenebileceğine karar verebilirsiniz.
Murat Karayalçın Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

Şubat 19, 2009

bundan sonrası için....


bundan sonrası için düşündügüm şey her gün blogda mutlaka bir yazı olması...
Murat Karayalçın Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

Şubat 18, 2009

yeni şablonumuz... (new template)


bu yeni şablonu kurmak ve gerekli düzenlemeleri yapmak için iki gündür ugraşıyorum.en nihayetinde bitti dedigim noktada içime sinmeyen birşeyler kaldı sanki blog logosu pek oturmadı sanki,reklamlar blogger menüsünden eklenince sorun yaşanıyor aramayla ilgili birkaç düzeltme gerekiyor vs. ama umdugum kadar hoş durmadı.bu kadar yergiden sonra övülecek tarafı yokmu var tabikide oldukça geniş olan widget ekleme alanları sayesinde bir çok araç ve reklam için yer ediniyoruz ve sadece buda degil şablon widget lerle oldukça uyumlu herhangi bir problemde yaşanmıyor.denemek isteyen arkadaşlar için orjinal şablon gosublogger adresinde mevcut ben bi kaç degişiklik yaptıgım için biraz farklı durabilir.(orjinali daha güzeldi sanki be.)neyse artık bi süre bununla idare edicez belki kısa bir sre içinde degiştiririm yada uzun bir süre kalır bilemiyorum.
Murat Karayalçın Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

Şubat 17, 2009

bloglamalar...


kasım ayından beri ne bir yazı nede bir alıntı yapmışım blogum için, hal böyle iken ben hala yeni bloglar hazırladıgımı, bu hazırladıgım bloglarda'da çok fazla içerik olmadıgını bu işi yapacaksam tam yapmam gerektigini fark ettim.(yuh yani murat üç ay olmuş birşeyler karalamayalı dahadamı anlamayacaksın)bu sebeple artık diger bloglarımla olan ilgimi kısmende olsa kesiyorum silmeyede kıyamıyorum bu blogları neyse bi hal çaresi bulucaz artık muhtemelen yapacagım şey belli blogweblog.blogspot temasını degiştirecegim eburhan'ın sitesinde kullandıgı ve bir yılın dolması sebebiyle serbest bıraktıgı (teşekkürü bir borç bilirim kendisine, ki sadece bunu için degil diger yayınları içinde Google Position Finder ve benimde kullandıgım sitebilgi.net sitesi için ve daha kendisinin bile farkında olmadıgı pek çok şey içinde.)(hakettigi için abartı olmadıgını düşünüyorum kendisi beni tanımaz bile) neyse bu yeni temada dger bloglarım için birer link ve kısa bir açıklama ile bilgilendirme yapmayı yada rss akışalarını çekip yayınlamayı düşünüyorum bakcaz artık.ama artık bundan sonra tüm blog yazarları okuyucuları ile buluşma noktamız burası üzerinden olacak.(bu arada üzücü bir durum bir arkadaşım iddaa ile alakalı bir sitenin sahibi (iddabul.com ) hafta içi yaklaşık 1500 hafta sonuda 5000 'e yakın tekil ziyeretçi alıyor gerçekten dolu olan bir blogun bile bu kadar ziyeretçi sayısına ulaşması çok uzun zaman alıyor i buda beni üzüyor.) neyse artık önümüzdeki maçlara bakıcaz. :))
Murat Karayalçın Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Paylaşmak Güzeldir.